IoT ve Turizm Sektörü

Teknolojinin, global çapta her şeyi etkilediği günümüzde, Nesnelerin interneti yani Internet of Things (IoT), çok fazla duyduğumuz bir kavram. IoT, fiziksel dünyadaki her şeyin Internet dünyasına bağlı olması durumudur. Gartner raporuna göre,  2020 yılına kadar dünyada 20.4 milyar IoT cihazının kullanıma sunulması bekleniyor. 2020 yılına kadar etrafımızda bulunan bir çok cihazda gömülü sensörler olacağı tahmin ediliyor. Akıllı arabalar, bulaşık makineleri, kahve makineleri, buzdolapları,güvenlik kameraları gibi araçlar birbirleriyle bağlı olacaklar ve siz etrafta olmasanız bile birbirleri ile bilgi alışverişi içerisinde olabilecekler.

Bu teknolojik gelişmeler turizm sektörü içerisinde de yer almaya başlamıştır ve artmaya devam edecektir. IoT, turizm sektörü için büyük fırsatlar ve rekabet üstünlükleri sağlamaktadır.  IoT’un turizm endüstrisine sağladığı kişiselleştirme ve kolaylıklar ile kişiler kendilerini daha değerli hissedeceklerdir. Turizm şirketleri, sık seyahat edenlerle ilişki içerisinde olup deneyimlerini geliştirebilecek, tüketicilerin belirli ürünlere nasıl tepki verdiğini belirleyerek onlara gerçekten arzu duydukları ve kişiselleştirilmiş turizm ürünlerini sunabilecekler. IoT’un turizm sektöründeki bazı uygulamalarını aşağıda görebilirsiniz. Bunlar sadece IoT uygulamalarının bir kaçı. Önümüzdeki günlerde bu örneklerin çok daha fazlasını görecek olmak oldukça heyecan verici . Turizm şirketleri ve profesyonelleri bu yenilikleri takip ederek teknolojiyle eş bir şekilde yeni pazarlama stratejileri geliştirerek yeni fırsatlar yaratabilirler.

Akıllı Otel Odaları

Mobil Anahtarlar geçtiğimiz yıl Starwood ve Hilton gibi otellerde uygulanmaya başladı. Bu sayede konuklar resepsiyonda beklemek zorunda kalmıyorlar. Bir mobil uygulama sayesinde, konuklar odaları hazır olduğunda bilgilendiriliyorlar. Odaya girişlerinde, konuklar telefonlarını kapıya okutarak kilidini açabiliyor. Mobil oda anahtarları müşteri memnuniyetini arttırırken, potansiyel müşterilerin mobil uygulama veya web sitesi aracılığı ile bir oda rezervasyonu yapma olasılığını arttırmaktadır. Starwood SPG anahtarı mobil uygulamayı kullanmaları ile rezervasyonlarının Expedia, Hotels.com gibi siteler yerine direkt kendi uygulamalarından yapıldığını belirtmiştir.

Bir sonraki adım ise benzersiz bir dijital kimlik kullanarak her odadan veri toplanmasıdır. Her oda ayrı ayrı rezervasyon yapılabilir, derecelendirilebilir ve tek tek incelenebilir. Buna ek olarak, her konuk oda kimliği ile izlenebilir. Bu otellere, konuklarının bir sonraki kalışları için daha özel bir deneyim sunmalarına ve konuklarının tercihleri hakkında veri toplamaları için olanak tanır. Mükemmel derecede ayarlanmış oda sıcaklığı, favori sanatçıları temel alan önerilen çalma listeleri, görüntüleme alışkanlıklarına dayalı TV kanallarının seçimi, minibar ürünlerinin ideal çeşitliliği v.b.  kişiselleştirmeler… Ayrıca uzaktan bakım yapılmasını mümkün kılar. Arızalı ekipman büyük bir sorun haline gelmeden önce saptanabilir ve analiz edilebilir. Bakım uygun bir zaman için planlanabilir ve odaların onarım için beklenmedik bir anda kapatılmasını önler.

Akıllı Bileklikler

Eğlence devi Disney, lunaparklara giren kişileri müşteriye dağıtılan RFID elektronik etiket destekli MagicBand bilezikleri ile takip ediyor. Ayrıca bu sistemi otel rezervasyonu ile nakit ve kartsız ödeme sistemlerine entegre ediyor. Disney World’de konaklamanızın otel rezervasyonu, belirli deneyimlere erişim gibi bütün bileşenlerini seçtikten sonra bütün bilgileriniz cihazınızda saklanıyor. Parka girmek için bir sensor bölümüne dokunabilir, otel odanızın kilidini açabilir ve yiyecek-içecek satın alabilirsiniz. Su geçirmez hafif bir bileklik ile otel oda kartını veya cüzdanınızı kaybetmenin paniğini yaşamadan hafif ve kişiselleştirilmiş bir deneyim ile kullanıcılarını şaşırtıyor.

Akıllı Havaalanları

Yılda yaklaşık 21 milyon yolcu ile ilgilenen Miami Uluslararası Havalanı, yolcuların yoğun terminal içerisinde yollarını bulmaları için bir uyguluma kullanmaktadır. MIA Airport Offical uygulaması, yolcuları gidecekleri yöne, zamanında yönlendirebilmek için havalanı çevresinde 400 tane işaret sinyali ağının çevrelemesiyle çalışıyor. Terminal aracılığıyla kişiselleştirilmiş talimatların yanı sıra, yolcuların bagaj döngülerini, konumlarına göre restoranları ve diğer hizmetleri bulmalarını sağlıyor. Güvenlikte bekleme süreleri henüz tahmin edilememekte fakat bu kabiliyetin de eklenmesinin çok uzak olmadığı belirtiliyor.

Akıllı Bavullar

Birkaç üretici tarafından akıllı bagaj proje prototipleri tanıtılmıştır. Bunlardan bir tanesi bir Kickstarter projesi olan ve bagaj fikrini üretime geçirmek için 1.395.370 $ kazanan Trunkster. Trunkster, GPS + Pil + Ölçek’li akıllı bavullar sunmaktadır.Bu ürün ile bavulunuzun istenilenden fazla ağırlıkta çıkması ile ilgili endişelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. IoT ile donatılan bu bavullar ağırlıklarını ölçerek akıllı telefonunuzda bulunan bir uygulamaya bilgi göndermektedir.  GPS özelliği ile bavulunuz kaybolduğunda yerini tespit edebilmeniz,otomatik kilitleme gibi seyahatinizi kolaylaştırıcı özellikler de sunmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir