Etkili E-bülten Yönetimi

Sosyal medyanın popülerliği aşikar, peki ya e-posta’nın önemi? Tüketicilerin %91’i günlük olarak postalarını kontrol ediyor. Bu da e-posta’nın müşterilerinize ulaşmak için harika bir yol olduğunu ortaya koyuyor!

Müşterilerinizin e-posta kutularına ulaşmak için her şeyden önce e-bülteninizi doğru bir şekilde yapılandırmanız gerekir. Amacınız, görünürlüğünüzü arttırmak, satışı tetiklemek veya abone sayınızı arttırmak olabilir. Amacınızı belirlemeniz, doğru bülten tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

Araştırmalara göre, e-posta kullanıcıları aldıkları her e-postayı okumuyor. Tüketiciler günde 147 e-posta alıyor  fakat %48’ini okumadan siliyor. Okuyucularınız bülteninizi açmaya karar verdiğinde onları hayal kırıklığına uğratmamalısınız. Ayrıca, okuyucularınızı bülteninizi okurken eylem gerçekleştirmeleri için teşvik etmelisiniz. Eğer e-postanızın içeriğini optimize etmediyseniz, diğerleri gibi çöp kutusuna gidecektir. Bu nedenle bülteninizin yapısını, içeriğini ve harekete geçirici mesajı doğru bir şekilde optimize etmek çok önemlidir.

Doğru şablonu seçin ve tasarımı kullanışlı yapın

Her e-posta pazarlama platformu, bülteninizi oluşturmak için kullanabileceğiniz şablonlar sunar. Seçenekleriniz yeni abonelerinize hoşgeldin e-postasından , satış promosyonlarına kadar geniş yelpazeye sahip. Bazı e-posta pazarlama platformlarının 200’den fazla bülten şablonu bulunmakta. İlham almak için yüzlerce şablonu incelebilir, ya da basit tutabilirsiniz.  Yapmanız gereken tek şey tanıtmak istediğiniz içeriği ekleyin ve tasarımın şık olduğundan emin olun!

MailChimp şablon temaları

Bülteniniz için bir tasarım seçerken e-postların %54’ünün bir mobil cihazla açıldığını aklımızda bulundurmalıyız. Kişilerin %75’nin mobil cihazlarda düzgün görüntülenmeyen e-postaları sildiğini  biliyor muydunuz? Abonelerinizi kaybetme riskine girmek istemiyorsanız tüm cihazlara uygun ve duyarlı bir bülten seçmelisiniz. Bülten içeriğinizin okunabilirliğini arttırmak için 600 piksel veya daha düşük sütun biçimi kullanın. Okumayı kolaylaştırmak için, yeterince büyük bir font kullanın (en az 16 piksel). Bu aynı kural, bülteninize ekleyeceğiniz düğmeler için de geçerlidir. Bir parmakla kolaylıkla basılması için yeterince büyük düğmeler tasarlayın ve birkaç bağlantıyı birbirine çok yakın koymayın. Bültenlerinizin ekranda açılması için geçen süreyi azaltmak için daha küçük boyutlu resimleri kullanın. E-postanızın içeriği resimlere bağlı olmamalıdır çünkü bazı e-posta programları resimleri görüntüleyemez. Resimlerinize alt yazı eklediğinizden emin olun. Resimlerin altına yapmış olduğunuz isim ve açıklama bilgileri ile okuyucularınız resimleri göremese bile bülteninizin temel mesajını anlayacaklardır.

İçerik yazılarını yazarken özenli olun

İçerik geliştirirken bülteninizin hedefine ve hedef kitleye odaklanmalısınız. Bülteninizi kim okuyacak? Hangi tonu kullanmalısınız? E-postayı okuduktan sonra okuyucularınızdan hangi eylemi yapmasını istiyorsunuz? Okuyucular bir bülten yazısını okurken ortalama 51 saniye geçirirler. Okuyucuları bir dakikadan daha kısa sürede büyüleyebilmek için  çok uzatmadan asıl konuya girin ve  okuyucunun bir sonraki eylemini açıkça belirtin. Az sözle çok şey anlatmak oldukça önemli!

Bülten yazınız sadece satış odaklı olmamalı.  Evet okuyucularınız ilgilerini uyandıracak cazip promosyonlardan haberdar olmalı ama her şeyden önce işletmeniz hakkında daha çok şey öğrenmelidirler. Bilgilendirici, kişiselleştirilmiş, müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanarak ve  promosyon (bazen!) içerik bültenleri ile abonelerinizle uzun soluklu ilişki kurabilirsiniz.

Yaratıcı bir konu satırı yazın

Gelen kutumuza bir e-posta düştüğünde ilk gördüğümüz şeyler gönderen adı, konu satırı. Alıcıların %48’i’nin bir e-postayı açmasında konu satırı etkili olmaktadır. Konu satırınızın okuyucunuzun e-postayı açıp açmamasında önemli bir rolü var. Bu yüzden ilgi çekici, ilginç, provakatif, eğlenceli veya aciliyet duyusu yaratan bir e-posta konu satırına sahip olmalısınız.

İlgi çekici bir eylem çağrısı oluşturun

Açık, net, okuyucular için faydalı, aciliyet hissi uyandıran bir eylem mesajı oluşturun. Bu mesaj üst kısımda olması gerekir çünkü okuyucuların e-postayı açtığında ilk göreceği şeylerden birisi olmalıdır.

Booking.com bülteninden harekete geçirici mesaj ve konu satırı örneği. Düğmelere veya resme tıkladığımız zaman, teklifle ilgili ayrıntılı bilgiler içeren özel bir sayfaya yönlendiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir