Facebook’tan etkileşim odaklı gönderilere dikkat!

Okuduğum habere göre, etkileşimi arttırmak için kullandığımız ‘ücretsiz konaklama kazanmak için paylaş!’ benzeri gönderiler artık sayfaların cezalandırılmasına neden olacakmış! Facebook’un ‘engagement bait‘ olarak adlandırdığı içeriklerle görünürlüğünün artması için kullanıcıların bir ifade ya da yorum bırakmasını, yorumlara arkadaşlarını etiketlemesini isteyen sayfalar artık platformda yaptırımlarla karşılaşacak.

Şimdiye kadar, paylaşılan içerikler, içeriklere yorum yapan ve beğenen kişilerin arkadaşlarına da gösteriliyordu. Bu nedenle bir gönderiye ne kadar beğeni ve yorum gelirse sayfanın görünürlüğü de o kadar artmış oluyordu. Benim de zaman zaman kullandığım ‘tatil deyince aklına gelen emojiyi yorum olarak paylaş!’ gibi içerikler,  kullanmak da bu etkileşimi kazanmanın yollarından biriydi. Malesef artık bu tarz paylaşımlardan kaçınmamız gerekiyor.

Haber Kaynağı algoritmasında yapılan değişiklik ile engagement bait içeren sayfalara erişim kısıtlaması gelecek. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan bu düzenleme ile  engagement bait kullanan sayfaların bütün gönderilerindeki erişim azaltılacak. Malesef sayfanın bütün erişimi de düşmüş olacak.  Organik olarak sayfa görünürlüğünü ve etkileşimi arttırmamızı sağlayan içeriklerin yaptırımı olacak olması, reklam bütçesi olmayan küçük işletmelerin reklam vermesini gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir